استیضاح فرجی دانا,استیضاح وزیر اقتصاد

استیضاح وزرای 100 روزه روحانی و پیام هایی که به میز مذاکره مخابره می شود
استیضاح فرجی دانا و نعمت زاده ؛ نظارت یا لجاجت؟

استیضاح حق مجلس است، اما استیضاح وزرایی که هنوز 100 روز از عمرکاری آن ها نگذشته است در شرایطی که رییس دولت قبل یک نظام اداری بر هم ریخته و یک اقتصاد ویران را برای دولت یازدهم به ارث گذاشته ، جدای از بحث ضرورت ، چه پیام هایی را به میز مذاکره مخابره می کند؟

هنوز 100 روز از عمر دولت حسن روحانی نگذشته که زمزه استیضاح وزرای وی در مجلس به خوبی شنیده می شود. فرجی دانا به دلیل انتصاب جعفر توفیقی و علی میلی منفرد به معاونت های زیر مجموعه وزارت علوم و وزیر صنعت و معدن و تجارت نیز با این دست از استدلال ها در کنار انتقاد از برخی اظهار نظرها که بازار خودرو را بر هم زد، دو وزیر دولت یازدهم هستند که به نظر می رسد تعدادی از نمایندگان عزم خود را برای استیضاح آنها جزم کرده اند.

البته و بدون هیچ شکی استیضاح حق مجلس است، اما استیضاح وزرایی که هنوز 100 روز از عمرکاری آن ها نگذشته است، در شرایطی که رییس دولت قبل یک نظام اداری بر هم ریخته و یک اقتصاد ویران را برای دولت یازدهم به ارث گذاشته بود، از ابعاد مختلفی قابل توجه است.

استیضاح وزرای 100 روزه ، کارکرد نظارتی با بازی سیاسی؟
حسن روحانی در روز بررسی صلاحیت نصرالله سجادی برای تصدی وزارت ورزش و جونان ، در خلال صحبت های خود اظهار داشت که از عمر دولت وی تنها 85 روز گذشته و زود است برای برخی از اظهار نظرها که رنگ و بوی انتقاد می دهد.

از طرف دیگر شاید تذکرات مجلس در جلسات علنی برای هر دولتی خالی از لطف نباشد ، اما برخی از منتقدان امروز دولت یازدهم که نسخه برخی انتقادات تند محاکمه گونه  را برای روحانی و وزرایش می پیچند ، بهتر است استفاده از تقویم را بیش از پیش در دستور کار روزانه خود قرار دهند و به یاد بیاورند که به دولت محمود احمدی نژاد- که صد البته اسوه بی قانونی بود- نزدیک به شش سال فرصت داده شد و این دست از انتقادات که با گذشت 80 روز از عمر دولت روحانی به سمت وی روانه شد، در سال های هفتم و هشتم ریاست جمهوری وی مطرح گردید.

اداره کلان یک کشور کار ساده ای نیست. مملکت داری به گونه ای نیست که در یک روز و دو روز و یک هفته و یک ماه معجزه رخ دهد و طبیعتا هیچکس نباید منتظر معجزه ای زود هنگام باشند. علاوه بر این روحانی هرگز -چه پیش از انتخابات و چه پس از اعلام نتایج انتخابات- نگفت در پایان صد روز من کشور توسعه یافته را می سازم.

اصل صحبت بر سر ارائه یک گزارش از وضعیت کشور بعد از100 روز بود. نگاه این است که آقای احمدی نژاد در سال های آخر به خصوص ماه های آخر به اندازه ای خرابکاری را جایگزین مملکت داری کرد که به واقع ماه ها طول می کشد تا بتوانیم حتی ارزیابی درستی از وضعیت موجود داشته باشیم. بنابراین بهتر است برخی نمایندگان مجلس به جای این که بعد از 100 روز منتظر کاهش نرخ تورم، کاهش قیمت ارز و یا تحقق اهداف اصل 44 قانون اساسی باشند، گزارش از روحانی تحویل بگیرند و زمان با ارزش خانه ملت را به جای جمع آوری امضا برای استیضاحی که بیش تر بوی لجبازی می دهد تا نظارت ، صرف مطالعه گزارش روحانی و وزرایش کنند.

عزت و احترام از دست رفته ای که روحانی بازگردادند
زمانی حسن روحانی کلید ساختمان پاستور را گرفت ، کشور در عرصه سیاست خارجی گره های کوری داشت که تحت هیچ شرایطی قابل باز شدن نبود. از داستان دهن کجی رییس جمهور سابق به هولوکاست تا داستان هسته ای- که به غلط مهم ترین مسئله سیاست خارجی ایران شد- و برخی پرونده های دیگر ، به اندازه ای ما را منزوی کرده بود که به طور طبیعی می دیدیم که هیچ مقامی از  هیچ کشور اروپایی به ایران نمی آمد و مسئولان کشور ما نیز هرگز مهمان این کشورها نمی شدند. ارتباط ما با بسیاری از کشورهای اروپایی قطع بود و داستان هایی از قبیل سفارت انگلیس ، تاریخ سیاسی کشور ما را به جای عزت و مصلحت به سمت انزوا و تهدید پیش می برد.

به طور طبیعی حسن روحانی روزگار بسیار سختی برای تغییر این وضعیت داشت. اگر گام اول ترمیم وضعیت دیپلماسی بین المللی جمهوری اسلامی ایران را  آمدن یازده رییس جمهور و چندین نخست وزیر و حدود 10 رییس مجلس و هیات های پارلمانی بیش از 50 کشور دنیا و حضور مسئولان و مقامات کشورهای بسیاری در مراسم تحلیف دکتر روحانی تعبیر کنیم، چشم اندازهای روشنی را می توان دید.

بعد از آن نیز سفر روحانی به نیویورک پنجره های جدیدی را رو یه کشور گشود و فضای کشور برای تمرکز برای مذاکرات هسته ای را تغییر داد. امروز فضای پرونده هسته ای ، فضایی فنی است و از فضای سیاسی گذشته -که دسته گل سخنرانی های نابه جای احمدی نژاد و رفتارها و برنامه ریزی های غیر دیپلماتیک تیم مذاکره کننده وی بود- فاصله گرفته ایم.

با همه این اوصاف، باید این مسئله را مد نظر قرار دهیم که هنر حسن روحانی بیش از تمامی این مسائل ، نمایش و ارائه تصویر « استراتژی حاکمیت واحد در داخل کشور» به دنیا بود.

از روز بعد از انتخاب حسن روحانی، رهبر انقلاب جدی ترین حمایت ها را از وی و دولتش داشت و بیانات رهبر انقلاب در روز 13 آبان در حمایت از دولت یازدهم کم نظیر بود. در این سخنرانی بعد از تمامی انتقاداتی که از جانب برخی از جریانات سیاسی به تیم هسته ای شده بود، ایشان با بیان این که مذاکره کنندگان فرزندان ما هستند، تاکید کردند که  ما به آنان اعتماد کامل داریم و همچنین تاکید کردند که هیچ کس اجازه  تضعیف تیم مذاکره کننده را ندارد.

این سخنان رهبر انقلاب هاله امنی را دور تیم مذاکره کننده کشید. الحق و الانصاف مجلس و تمامی نهادهای حاکمیتی  بعد از این سخنرانی نیز به خوبی از تیم مذاکره کننده حمایت کردند. اگر چند ماه پیش تصور دیدار با یک مقام آمریکایی برای اهالی رسانه سخت بود، امروز با گذشت کم تر از 100 روز از عمر دولت روحانی ، رییس جمهور آمریکا و ایران با یکدیگر صخبت کرده اند و وزیر امور خارجه دو کشور دو بار به صورت رسمی و در یکی از جلسات بیش از 5 ساعت گفت و گو و مذاکره کرده اند و تا به امروز 4 دور با غربی ها بر سر پرونده هسته ای مذاکره صورت گرفته و در کمتر از 10 روز آینده ، دور پنجم مذاکرات صورت می گیرد.

در ژنو نیز بسته پیشنهادی تیم مذاکره کننده ایران به حدی برای غربی ها جذاب بوده است که دیداری که قرار بود در سطح معاونان وزرا باشد، به دیداری چند ساعته بین ایران و شش قدرت برتر جهان در سطح وزرای امور خارجه تبدیل می شود و بی شک در چنین اوضاعی تیم مذاکره کننده نیاز به حمایت داشته و باید حمایتی که تا به امروز بوده است ، کماکان ادامه پیدا کند.

مجلس به رای 100 روز پیش خود احترام بگذارد!
به طور طبیعی بعضی ها موتور انتقادات خود به دولت را خیلی زود روشن کردند. بعد از این که وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم رای نیاورد، فرجی دانا وی را به عنوان مشاور خود انتخاب کرد. علاوه بر این که باید توجه داشت که وزیر بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری اختیاراتی دارد-که انتخاب معاون و مشاور نیز مشمول این اختیارات است- از اساس معاونت های وزارت علوم بیش از آن که جایگاه هایی سیاسی باشند، جایگاه هایی اداری هستند و نباید با عینک بد بینی سیاسی به انتصابات آن نگاه کرد.  از طرف دیگر مجلس شورای اسلامی باید این نگاه را تعقیب کند که کسی که در سطح وزیر مطرح بوده است، امروز به مشاور وزیر تقلیل یافته و این اکرام و احترامی بوده است که دولت می توانست برای نظر مجلس قائل باشد.

گذشته از این 150 نماینده در این خصوص به دولت تذکر دادند و این انتصاب نیز در حد یک تذکر شاید قابل قبول بود، چرا که از اساس طرح استیضاح فرجی دانا به دلیل این انتصابات نشان از سخت گیری بیش از حد و پایین آمدن غیر معمول آستانه تحمل نمایندگان است.

دلیلی ندارد که یک وزیر، مشاوران خود را که در هیچ دادگاه صالحه نیز به هیچ جرمی حتی متهم نیز نشده اند، برکنار کند چرا که برخی از جریان ها در مجلس با این افراد اختلاف دیدگاه های سیاسی دارند.

از طرف دیگر دلایل استیضاح وزیر صنعت و معدن و تجارت در مقابل دلایل استیضاح فرجی دانا تکنیکال و فنی است و از کارکرد اجرایی وی انتقادات جدی می شود، اما به حق استیضاح وزیر صنعت و معدن و تجارت بعد از 100 روز هیچ توجیه عقلانی و منطقی ندارد. بهتر است مجلس حداقل به رای 100 روز پیش خود احترام بگذارد و دست کم مدت معمول و معقولی را برای نتیجه دادن کار یک وزیر، تحمل و صبر کند. به فرض که مصاحبه ای غیر کارشناسی در عرصه خودرو صورت گرفته که نباید صورت می گرفته ، اما این اشتباه فاحشی نیست که مستحق استیضاح باشد.

استیضاح بی موقع و ایجاد شائبه اختلاف در داخل
در عرصه سیاست خارجی دولت کماکان دولت مقتدری است و طرف مذاکره کننده به آنها به عنوان نماینده تام الاختیار و مقتدر حاکمیت ایران می نگرد. روحانی از گرداب استراتژی حاکمیت دو گانه – که بر سر دولت خاتمی و احمدی نژاد بود- گذر کرده و به مذاکره قدرت های جهانی پرداخته است.

از طرف دیگر روحانی می داند عرصه  سیاست داخلی و خارجی زمینه تهاجم- رفتار احمدی نژاد و جلیلی – و خط و نشان کشیدن نیست. در این بین تیم مذاکره کننده و روحانی بر سر میز مذاکره هر آنچه باید داشته باشند – از حمایت های بی دریغ رهبری ، مجلس و همه نهادهای حاکمیت و مردم- را دارند. زمان برای استیضاح فراوان است و در این بین شاید استیضاح وزیری در مجلس منجر به تغییر وضعیت کلی مذاکرات نشود، اما بدون شک پیام هایی را به میز مذاکره مخابره می کند.
/جمهوریت
 تاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.