پرواز مستقيم بين تهران و واشنگتن ,برنامه هسته ای ایران

‌ابراز بی‌اطلاعی آلن ایر از خط تهران-واشنگتن

چند روز بعد از بازگشت رئيس جمهور از نشست نيويورك ، اكبر تركان مشاور رئيس جمهور از دستور ويژه دكتر روحاني براي برقراري پرواز مستقيم بين تهران و واشنگتن خبر داد.

اكنون با گذشت نزديك به 2 ماه و با واگذاري مسئوليت شورايعالي ايرانيان از سوي تركان به شريعتمداري مسئول پيگيري اين پرونده در هاله اي از ابهام قرار دارد. اين در حالي است كه فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران‌ایر مي‌گويد: به دنبال درخواست دولت از ایرلاین‌ها برای اعلام آمادگی در برقراری پرواز مستقیم ایران-آمریکا، هما آمادگی کتبی خود را به این منظور به مشاور ارشد رئیس‌جمهور و سازمان هواپیمایی اعلام کرد.

 

وي ديروز اظهار داشت: «یکی از تصمیمات و سیاست‌های دولت یازدهم و سازمان هواپیمایی کشوری، موضوع برقراری مجدد پرواز ایران - آمریکاست.»

 اين گزارشات را در رسانه هاي ايراني ديدیم!؟
اين آشفتگی در پيگيري اين مسئله در حالي است كه مقام ارشد آمريكايي هم به طور تلويحي از این موضوع اظهار بي اطلاعي كرد. آلن اير سخنگوي فارسي زبان وزارت امور خارجه آمريكا روز گذشته در پاسخ به پرسش « قانون» درباره سرنوشت پرواز تهران _ واشنگتن گفت: «گزارشات در مورد از سرگیری پرواز مستقیم ایران – آمریکا را در بعضی رسانه های ایرانی دیدیم.»

 

اما ظاهرا آقاي اير خبر ندارد كه در ايران هم اين مسئله به طور جدي پيگيري نمي‌شود. اکبر تركان كه به گفته خودش ديگر مسئول پيگيري پرواز مستقيم نيست درباره سرنوشت اين پرواز تاكيد كرد: « باید همه جوانب را در نظر گرفت تا دستور رئیس‌جمهور که برای آسایش شهروندان ایرانی مقیم در آمریکا پیش‌بینی شده، اجرایی شود. »

 تمركز ما بحث هسته اي است
اين چهره سياست خارجي آمريكا در حوزه زبان فارسي از فرصت پرسش «قانون» براي موضوع هسته‌اي بهره برده و ادامه داد: « تمرکز دولت ما حالا برطرف کردن نگرانی های جامعۀ بین المللی در بارۀ برنامۀ هسته ای ایران است. »

 

آلن اير اضافه كرد: «همانگونه که رئیس جمهور آقای اوباما گفته است، حل مناقشۀ هسته ای ایران می تواند گام بزرگی به‌سوی ایجاد روابط جدید بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحدۀ آمریکا– بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل – باشد.» سخنگوي فارسي‌زبان وزارت امور خارجه آمريكا سخنان خود را چنين تمام كرد:« انتظار ما این است که این تغییر لحن ایران همراه با اقدامات ملموسی قابل تأیید باشد. »

 ضد و نقيض گويي
با توجه به سخنان ديروز اكبر تركان، مشاور ارشد رئيس جمهور ايران و همچنين گفت و‌گوي سخنگوي فارسي زبان وزارت امور خارجه آمريكا با «قانون » درباره پرواز تهران - واشنگتن پرسش اين است كه آيا در اين موضوع جوانب امر به درستي تدبير شده است ؟

 

نامه اكبر تركان به شركت هاي هواپيمايي در حالي صورت گرفته كه اكنون رئيس حوزه رياست معاونت اجرايي رياست جمهوري تاييد مي‌كند كه هيچ تماسي با آمريكايي ها در اين باره گرفته نشده است. البته مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مي‌گويد: ایران‌ایر قبلاً نیز پرواز مستقیم به نیویورک داشته است و در صورت صدور مجوز، آماده برقراری دوباره این پرواز‌ها با بوئینگ‌های ۷۴۷ هستیم و در این‌باره هیچ مشکلی نداریم.

 مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: « وقتی مسافر و تقاضا برای این مسیر هوایی وجود دارد، مفهومی ندارد دولت آمریکا برای برقراری این مسیر هوایی مجوز صادر نکند. » اما محسن بهرامي‌سخناني مي‌گويد كه كاملا متفاوت با اقدام تركان و سخنان پرورش است. رئیس حوزه ریاست معاونت اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه ابتدا باید مقررات و مجوزهای داخلی برای پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا اخذ شود، گفت: هنوز هیچ رایزنی با طرف آمریکایی درباره پرواز مستقیم بین ایران و آمریکا انجام نشده است.

 

محسن بهرامی رئیس حوزه معاونت اجرایی رئیس‌جمهور در گفت‌وگو با فارس، درباره سرنوشت پرواز مستقیم میان ایران و ایالات متحده آمریکا گفت: یکی از حوزه‌هایی که زیر نظر معاونت اجرایی رئیس‌جمهور قرار دارد شورای عالی ایرانیان خارج از کشور است.

 وی ادامه داد: با توجه به اینکه این موضوع در هنگام سفر آقای روحانی به نیویورک و به درخواست ایرانیان مقیم آمریکا مطرح شد و آن‌ها با اصرار زیاد خواستار تسهیل سفر ایرانیان به کشورمان شدند به همین دلیل موضوع به شورای عالی ایرانیان خارج از کشور واگذار شده است.

 مردم در پيچ و خم تصميمات دولت
بسياري از هموطنانمان در خارج از كشور چشم انتظارند تا پرواز مستقيم زودتر برگزار شود و پرواز 24 ساعته آن ها به 15 ساعت تقليل پيدا كند. محسن بهرامی ديروز با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته در حوزه معاونت اجرایی و شورای عالی ایرانیان خارج از کشور درباره برقراری پرواز مستقیم تصریح کرد: سازمان‌های اجرایی مانند سازمان هواپیمایی کشوری و ایرلاین‌های داخلی که توان بالقوه امکان این پرواز را دارند، این مورد را پیگیری می‌کنند.

 

رئیس حوزه معاونت اجرایی رئیس‌جمهور با بیان اینکه انجام این سفر نیازمند اخذ برخی مصوبات هیات وزیران است، اضافه کرد: کمیسیون‌های تخصصی دولت در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام خواهند داد تا پس از آن موافقتنامه‌های لازم با طرف‌های مقابل تبادل شود. وی افزود: برای انجام این پرواز کمیته‌هایی در حال تشکیل است و در هر حوزه بررسی‌های لازم صورت می‌گیرد و پس از آماده شدن نتیجه بررسی‌ها در صورت موافقت هیات وزیران مبادله موافقتنامه با طرف‌های مقابل نظیر سازمان هوایی هواپیمایی بین‌المللی و دیگر نهاد‌ها انجام خواهد گرفت.

/قانون

 تاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.