حمدحسین جعفریان روزنامه​نگار و مستند ساز ایرانی در یادداشتی در هفته​نامه پنجره با اشاره به اعدام 18 ایرانی در عربستان، نوشت:

* سابقه ندارد که اتباع ایرانی در کشور های حاشیه خلیج فارس اعدام شوند و حالا شده اند؛ آن هم در این تعداد و این چنین فجیع. این اقدام ریشخند به اقتدار ایران و به منزله نوعی اعلام جنگ غیر رسمی .

* همه دولت ها با فشارهای سیاسی و اقدامات ابداعی و غافلگیر کننده حتی اطلاعاتی و امنیتی، سعی در آزادی اتباع خود دارند. در قضیه دستگیری سه جاسوس آمریکایی شاهد بودیم که آنها هر روز در رسانه های مختلف، احساسات افکارعمومی جهان را متوجه موضوع کرده و ما را در فشار شدید می گذاشتند.

*چرا در سطوح عالی دیپلماسی خود، سفرهای مکرر به این کشور برای استیفای حقوق اتباعمان نداشتیم؟ چرا در همه این سالها تلاش نکردیم یکی از ممالکی که هم با تهران و هم با ریاض روابط حسنه ای دارد را میانجی کنیم و به طور مداوم قضیه را پیگیری کنیم؟

*نظر به سابقه سیاه عربستان در چنین پرونده هایی چرا ما با ساده لوحی، حرف سعود الفیصل را پذیرفتیم و مانند واقعه خونبار مزار شریف، مقتول را به قاتل سپردیم و با خوش خیالی از قاتل امان خواستیم؟ چرا با این سوابق سیاه، آقای صالحی حرف وزیر امور خارجه عربستان را پذیرفت و لااقل برای ملاقات کنسولی با آنها که حق قانونی این زندانیان بود پافشاری نکرد؟

* آیا مجلس نباید وزیر خارجه را برای موضوعی تا این درجه اهمیت و برای اهمال خطایی تا این حد بزرگ استیضاح کند؟ و آیا آقای صالحی و رئیس جمهوری نباید برای این اتفاق هولناک از خانواده قربانیان پوزش و حلالیت بطلبند؟ آیا آقای صالحی خود نباید استعفا بدهد؟

* اکنون مردم منتظرند تا اقدام متقابل ایران را ببیند. باید در درجه اول به مجامع جهانی برای این وحشیگیری آل سعود شکایت برد و از آنها درخواست غرامت کرد. باید کمیته ویژه پیگیری سرنوشت ابتاع ایرانی زندانی در دیگر کشورها و در دولت ها تشکیل شود تا دیگر شاهد فجایعی از این دست نباشیم.

*باید هزینه این جنایات را چنان برای سعودی ها سنگین کرده که دیگر کتمان چنین وحشیگیری هایی به ذهن بیمارشان خطور نکند. مردم اکنون زخم خوده و تحقیر شده، منتظر اقدامات مسئولان نظام هستند..../انتخابتاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.