متن عربی حکمت نهج البلاغه

وَ قالَ عَلَيْهِ السَّلامُ: لا خَيْرَ فِى الصَّمْتِ عَنِ الْحُکْمِ، کَما أَنَّهُ لا خَيْرَ فِى الْقَوْلِ بِالْجَهْلِ.

ترجمه فارسی حکمت نهج البلاغه

ترجمه دشتی

و درود خدا بر او فرمود: آنجا که بايد سخن درست گفت در خاموشي خيري نيست، چنانکه در سخن ناآگاهانه نيز خيري نخواهد بود. ( اين حکمت با شماره کلمه قصار 471 در صفحه 228 نيز آمده است)

و درود خدا بر او فرمود: در آنجا که بايد سخن گفت، خاموشي سودي ندارد، و آنجا که بايد خاموش ماند سخن گفتن خيري نخواهد داشت. ( اين حکمت با شماره کلمه قصار 182 در صفحه 204 نيز آمده است)

ترجمه فیض الاسلام

امام عليه‏السلام (در نکوهش بجا گفتن و بيجا گفتن) فرموده است: لاخير في الصمت عن الحکم (تا آخر، اين فرمايش عينا همان فرمايش يکصد و هفتاد و سوم است که ترجمه و شرحش گذشت). امام عليه‏السلام در دعائي که به آن (از خدا) طلب باران مي‏نمود عرض کرد: خدايا ما را آب ده با ابرهاي رام گشته فرمانبر (ابرهاي باران‏دار مانند شتران رام بارکش) نه با ابرهاي سخت نافرمان (ابرهاي بي‏باران مانند شتران سرکش که بار نکشند. سيدرضي رحمه‏الله فرمايد:) اين فرمايش از جمله سخني است که فصاحت و رسا بودنش شگفت‏آور است ،و آن اين است که امام عليه‏السلام ابرهائي را که داراي رعدها و صداهاي ترس‏آور و برقها و روشنيها و بادها و صاعقه‏ها و آتشها هستند تشبيه نموده به شترهاي سرکش که بر مي‏جهند با بارها (تا پالانها و بارهائي را که در پشت دارند بيفکنند) و برمي‏جهانند سواران را (که آنها را بيندازند) و ابرهاي خالي از اين چيزهاي ترسناک را تشبيه نموده به شتر رام که شيرشان را مي‏دوشند و آنها فرمان برند، و بر پشتشان مي‏نشينند و آنها خوشرفتارند.

ترجمه سید جعفر شهیدی

(و در دعا هنگام باران خواستن گفت:) خدايا ما را سيراب ساز به ابرهاي رام به فرمان، نه ابرهاي سرکش خروشان (و اين از گفتار فصيح عجيب است، چه او ابرهاي با رعد و برق همراه با بادها و آذرخشها را به شتران سرسخت همانند فرموده است، که بار از پشت بيفکنند و در سواري دادن سرکشي کنند، و ابرهاي تهي از رعد و برق ترسناک را به شتران رام تشبيه کرده است که شيرشان را به آرامي مي‏دوشند و به آساني بر پشتشان نشينند.)تاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.