آیا آینده ترکیه در دستان سمیه است؟

 

مدتی است که "سمیه" دختر کوچک رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، نگاه ها را به سمت خود جلب کرده است.

سمیه عضو کمیته سیاست خارجی حزب حاکم - عدالت و توسعه - به ریاست اردوغان، نخست وزیر ترکیه است.

وی در سفر به پاکستان و لبنان نیز پدرش را همرامی می کرد و با اینکه نماینده مجلس نیست در نشست های فراکسیون پارلمانی حزب حاکم ، جلسه های سیاسی درون حزب و دیدارهای اردوغان با  روسای دانشگاه ها حضور می یابد تا جایی که این حضور سوالاتی را درباره دلیل حضور سمیه و مسوولیت وی ایجاد کرده است.

سمیه همچنین در دیدارهای مهم و ویژه پدر ، ترجمه اظهارات وی را به انگلیسی به عهده می گیرد و مسوول برنامه ریزی برخی برنامه های خاص و غیرسیاسی است که آخرین آن، برنامه ریزی برای سفر گروه مشهور موسیقی یو 2 به استانبول بود؛گروهی که اعضای آن با اردوغان نیز دیدار کرد.

"حسین شیلیک" سخنگوی حزب عدالت و توسعه درباره موضوع جانشینی سمیه به جای پدرش این موضوع را به طور کامل رد نمی کند و می گوید: این مسئله به خود خانم سمیه بستگی دارد که اگر تمایل داشته باشد در انتخابات پارلمانی آینده شرکت کند.

این موضوعی است که تحلیلگران سیاسی آن را نزدیک به واقعیت می دانند ، به ویژه پس از سخنان اردوغان که درباره ضرورت مهیا کردن فضا برای ورود زنان محجبه به پارلمان سخن به میان آورده و گفته بود: می بایست قوانین را در همین راستا تا قبل از برگزاری دوره آتی انتخابات تعییر داد.

البته صحبت هایی از سمیه نیز نقل شده که گفته، پدرش دوست ندارد هیچ یک از اعضای خانواده اش وارد فعالیت ها و رقایت های سیاسی شوند.

با این حال همچنان سوالات زیادی درباره جانشین اردوغان در حزب عدالت و توسعه مطرح می شود چرا که وی بارها تاکید کرده پس از برگزاری انتخابات پارلمانی آتی از فعالیت های سیاسی کنار خواهد کشید و اعضای حزب می بایست فرد دیگری را برای ریاست این تشکل اسلامگرا انتخاب کنند.

عبدالله گل رئیس جمهور و داوود اوغلو وزیر خارجه از مهمترین گزینه های ریاست آینده حزب عدالت و توسعه و در نتیجه احتمالا نخست وزیر آینده ترکیه هستند ؛ البته هر یک از این دو نیز با چالش هایی طرف اند.

با این حال در صورتی که سمیه نخست وزیر آینه ترکیه شود تغییر مهم دیگری در ترکیه در سایه حاکمیت حزب عدالت و توسعه روی داده است.البته شاید این اتفاق ، در دوره آتی رخ ندهد ،به ویژه آن که افراد نامدار و کهنه کاری مانند گل و داوود اوغلو در صف نخست وزیر اند ، اما به هر روی باید در معادلات آینده ترکیه ، جایی هم برای سمیه باز کرد ، زنی که اگر  با آن روسری اش به قدرت برسد ، بزرگ ترین تحول در ترکیه لائیک محقق شده است.

سمیه کوچکترین فرزند اردوغان در کنار احمد، نجم الدین ، بلال و اسرا هستند. وی مانند برادرانش تحصیلات خود را در آمریکا گذراند و به تازگی نیز از کالجی در لندن، دیپلم اقتصاد دریافت کرد. وی با استفاده از بورسیه یکی از بازرگانان نزدیک به اردوغان ، به تحصیل در آمریکا پرداخت. او البه فقط یک زن سیاسی نیست بلکه علاقه زیادی هم به موسیقی و آواز دارد، درست مانند اکثر مردم ترکیه...../تحلیل:عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.