رئيس مركز پژوهشهاي مجلس گفت: چنانچه قرار بود طبق روال سالهاي گذشته عمل مي شد، بايد امسال حدود 7 ميليارد دلار واردات بنزين صورت مي گرفت كه تاكنون تنها 3 ميليارد دلار بنزين وارد كشور شده و با اجراي طرح سهميه بندي بنزين، عملا 4 ميليارد دلار صرفه جويي شده است.
  
 
احمد توكلي نماينده مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با  فارس اظهارداشت: با حدود 4 ميليارد دلار صرفه جويي ناشي از اجراي طرح سهميه بندي ، اقدامات مختلفي را مي توان انجام داد كه از اين جمله مي توان به خريد 51 هزار و 300دستگاه اتوبوس درون شهري اشاره كرد.

وي افزود: مجلس در سال گذشته تصويب كرد كه 53 هزار مدرسه غير مقاوم و در حال تخريب را بازسازي كند و براي چنين اقدامي در مجموع 4 ميليارد دلار در نظر گرفت كه ملاحظه مي كنيم با چنين رقمي چه حركتهاي گسترده اي را مي توان انجام داد.

اين نماينده مجلس در تشريح دستاوردهاي ناشي از اجراي طرح سهميه بندي بنزين گفت: بزرگترين و اولين اثر ناشي از اجراي اين طرح ، كاهش ميزان مصرف بنزين است.

وي از ديگر آثار اجراي چنين طرحي به كاهش ترافيك اشاره كرد و افزود: همين اتفاقات دو نتيجه در پي دارد كه يكي كاهش آثار منفي و تخريبي زيست محيطي است ( آثار آن در حال حاضر در شهرهايي چون تهران هويدا است) و ديگري ، كاهش ميزان تردد است.

توكلي اضافه كرد: با كاهش ميزان تردد خودروهاي شخصي، موجبات بازدهي شبكه حمل و نقل عمومي (بدون افزايش ظرفيت به لحاظ اتوبوس و خودرو) 30 تا 70 درصد افزايش مي يابد.

وي با اشاره به اينكه با اجراي اين طرح سرعت اتوبوسها نيز افزوده مي شود گفت: طبق برآورد مسئولان ذيربط، سرعت متوسط هر اتوبوس در تهران كه قبل از اجراي طرح 15 كيلومتر در ساعت بود پس از اجرا، به 30 كيلومتر در ساعت رسيده است كه به اين ترتيب اتوبوسها مي توانند 2 برابر مسافر جابه جا كنند و به همين نسبت نيز 30 تا 50 درصد در وقت هر مسافر صرفه جويي مي شود.

اين نماينده مجلس گفت: به اين ترتيب، بازدهي شبكه حمل و نقل موجود بالارفته و بدون ترافيك، بازدهي هر يك ليتر بنزين افزايش مي يابد.

وي افزود: وقتي شبكه به لحاظ حركت روان باشد،‌ بنزين كمتري مصرف مي شود، از اين حيث نيز مصرف پايين مي آيد.

توكلي گفت: اتوبوسها،‌تاكسي ها و آژانسها به نسبت وضع خود مسافر بيشتري حمل خواهند كرد و لذا سوددهي آنها نيز بيشتر مي شود.

وي كاهش تصادفات و مصيبت ناشي از آن و به همان نسبت كاهش هزينه هاي بيمه را از جمله نتايج اجراي اين طرح دانست.

اين نماينده مجلس اضافه كرد: از مهمترين آثار اجراي طرح سهميه بندي بنزين به آثار فرهنگي آن اشاره كرد و افزود: تغيير رفتار مصرف كنندگان خدمت حمل و نقل است كه مردم به ناچار سوق داده مي شوند به سمت استفاده از خدمات عمومي و در مواقع ضروري و خاص به استفاده از خودروي شخصي كه اين حركت، بزرگترين خدمتي است كه مي توان به يك كشور نفتي كرد.

وي افزود: طرح سهميه بندي بنزين يكي از بزرگترين خدمتها به مردمي است كه سالها است به مصرف بي حد و حساب بنزين در استفاده از خودروي شخصي براي مسافتهاي كوتاه عادت كرده اند.

توكلي تاكيد كرد: اجراي طرح سهميه بندي بنزين به لحاظ اقتصادي، زيست محيطي، فرهنگي و رفتاري آن از همه جهت قابل دفاع است.

وي با بيان اينكه هر كاري به اين بزرگي ضررها و هزينه هايي نيز دارد افزود: زندگي عده اي كه با ماشين شخصي سامان يافته بود از جمله كساني كه از طريق بنزين ارتزاق مي كنند، معلوليني كه خودرو پايشان است، كشاورزاني كه از مركز روستا به محل زمين و ... مي روند، با اجراي اين طرح بعضا با مشكلاتي روبرو شده اند كه برخي از اين مشكلات قابل رفع است و برخي نيز خير كه مجبور مي شويم هزينه عمومي را بپذيريم.

اين نماينده مجلس اضافه كرد: در كل چون سهميه بندي محدوديت در مصرف بنزين با دلخوريهايي نيز همراه بوده كه در اين خصوص بايد براساس نفع عمومي تصميم گرفت و عمل كرد.
وي گفت: اگر قرار بود كه سهميه بندي نمي كرديم مجبور بوديم كه قيمت بنزين را به طور سرسام آوري افزايش دهيم كه اين اقدام، آثار تورمي كمر شكني را به دنبال مي داشت.

توكلي افزود: پس از 3 يا 4 سال اجراي اين طرح و تغيير رفتار مصرف در مردم ، انجام صرفه جوييهاي لازم و تقويت شبكه حمل و نقل مي توان، قيمت بنزين را مبتني بر مصلحت كشور به نرخ واقعي رساند به طوري كه اين افزايش قيمت آثار تورمي كمتر به دنبال خواهد داشت.
وي افزود: چنانچه به شرايط مذكور برسيم حتي مي توان براي اداره دولت ناشي از فروش بنزين،‌ ماليات نيز دريافت كرد.

اين نماينده مجلس در پاسخ به اين سوال كه آيا شما موافق عرضه بنزين با نرخ آزاد در كنار طرح سهميه بندي در شرايط فعلي هستيد يا خير گفت: من با اين اقدام اصلا موافق نيستم چراكه عرضه بنزين با نرخ آزاد در شرايط فعلي شوكهاي تورمي را ايجاد مي كند كه عملا آثار مثبت ناشي از اجراي طرح سهميه بندي بنزين را از بين مي برد.

وي افزود: از جمله اهداف اساسي طرح سهيمه بندي بنزين كاهش مقدار مصرف سوخت است، اگر قرار باشد باز زمينه مصرف بي حد وحساب فراهم شود ، اصطلاحا هم چوب و هم پياز را خواهيم خورد و100 تومان را نيز خواهيم داد.

توكلي در پاسخ به اين سوال كه آيا مركز پژوهشهاي مجلس به نظرسنجي از مردم در خصوص اجراي طرح نيز خواهد پرداخت گفت: ما كار ميداني نخواهيم كرد ولي سازمانهاي ذيربط چنين خواهند كرد و ما را از نتايج بررسيهاي خود در اين خصوص آگاه خواهند كرد كه مبتني بر تحليل و نظرات نمايندگان، نتايج آن به سمع مردم عزيز خواهد رسيد.

 تاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.