عصر ایران - در ماجراي جنجالي برکناری منوچهر متکی از وزارت امور خارجه ،‌حاشيه اي پرسر و صداتر از متن شکل گرفت كه مربوط به نحوه این برکناری بود ؛ متکی درحالی برکنار شد که در ماموریتي ديپلماتيك به سنگال سفر کرده بود.
در كنار همه مباحثي كه در اين باب مطرح شده ،‌ نكته مهم و مغفولي كه در اين ميان وجود دارد ، ‌اين است كه بي توجهي به شأن و جايگاه نمايندگان كشور در خارج از كشور ،‌در حال تبديل به يك رويه است و بيم آن مي رود بدعت بركناري ماموران رسمي نظام در حين ماموريت هاي خارج از كشور ،‌تبديل به يك سنت شود.

اين نگراني ، ‌از آن رو تشديد مي شود كه به ياد بياوريم پيش از اين نيز چنين اقدامي صورت گرفته است و عزل متكي در سفر خارجي ،‌اولين نوع از نوع خود نبود.

در اوایل اردیبهشت 1388 در حالی که مصطفي خاکسار قهروردي رئیس وقت سازمان حج و زیارت در ریاض مشغول مذاکره با مقامات حج سعودی بود ، حکم اسفندیار رحیم مشایی رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی ،‌طي حكمي وي را از سمت خود بركنار كرد.

البته در آن مقطع با دخالت به موقع محمد ری شهری نماینده وقت ولی فقیه در امور حج، قهرودی ابقا شد و توانست بدون مانع مذاکرات را با مقامات عربستان سعودی ادامه دهد.

در آن روز قهرودي در دور نخست مذاکرات با مقامات حج سعودی بود كه در همان بدو امر متوجه مي شود به جای پرچم ایران، پرچم هند نصب شده بود که احتمالا از مذاکرات قبلی باقی مانده بود.
قهرودي با انتقاد ازاين موضوع به طرف مقابل  مي گويد:فکر می کنم پرچم ایران تغییر کرده است! طرف سعودی هم از این بابت عذرخواهی كرد و پرچم را تغيير داد.بدين ترتيب دور اول مذاكرات با موضع برتر ايران به پايان رسيد اما در دور دوم ،‌اين سعودي ها بودند كه نيشخند مي زدند چون در اثناي مذاكرات ،‌خبر بركناري خاكسار به عربستان رسيده بود و كسي كه ديروز به تغيير پرچم انتقاد كرده بود ،‌خود تغيير كرده بود!
با اين حال ،‌در آن گير و دار نماینده ولی فقیه در سازمان حج (ری شهری) تماس گرفت  و به خاكسار گفت که شما به کار خودتان ادامه بدهید... .

قطعا اگر پیش از این و در هنگام چنین اقدامی، برخورد مناسبی با عاملان آن صورت می گرفت امروزه شاهد تکرار همان رویه اشتباه نبودیم.
با اين حال ،‌شاهد آن هستيم كه نه تنها آن بدعت زشت ،‌اصلاح نشده ،‌بلكه در صدد تبديل به يك سنت است ،‌سنت زشتي كه مي تواند آبرو و حيثيت كشور را در محافل بين المللي لكه دار كند.

بركناري وزير پيشين تعاون هم هر چند حين سفر خارجي او انجام نشد ولي وزير سابق ،‌ درست هنگامي بركنار شد كه در يك همايش بين المللي در حال سخنراني براي نمايندگان كشورهاي مختلف جهان بود! آن روز ،‌او سخنراني اش را در حالي شروع كرد كه وزير بود و در حالي به اتمام رساند كه وزير نبود و بسياري از نمايندگان خارجي كه در وسط سخنراني اش ،‌متوجه بركناري شده بودند ،‌سالن را ترك نموده بودند!

اين يك نكته خيلي ساده است:‌حيثيت كشور چيز مهمي است!

تاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.