جالب ترین حاشیه امروز مجلس بعد از رای بالا به 4 وزیر پیشنهادی، بوسیدن نمایندگان مخالف توسط وزاریی بود که این نمایندگان با آنان به مخالفت پرداخته بودند؛ اتفاقی که برای علی مطهری و رستم قاسمی و هم چنین محمدقسیم عثمانی و محمد عباسی افتاد.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه بررسی صلاحیت و برنامه 4 وزیر پیشنهادی " کار، تعاون، رفاه اجتماعی" ، " صنعت، معدن، تجارت"  ، " نفت" و " ورزش و امورجوانان" را در دستور کار داشتند که این بررسی حواشی جالبی نیز داشت.

* رئیس جمهور و تعدادی از وزیران کابینه به همراه 4 وزیر پیشنهادی ساعت 9.25 وارد صحن مجلس شدند. محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی برای از رئیس جمهور استقبال کرد.

* به دلیل اینکه مجلس در حین ورود رئیس جمهور در حال بررسی لایحه امور گمرکی بود لاریجانی 15 دقیقه پس از ورود اعضای کابینه ، به رئیس جمهور و هیئت همراه خوشامد گفت.

* احمدی نژاد در مجموع ده دقیقه برای دفاع از 4 وزیر پیشنهادی وقت صرف کرد و به نمایندگان گفت "شما خود وزیران را می شناسید و نیاز به معرفی نیست اسم می برم و فقط یک کلام."

* رئیس جمهور در دفاع از قاسمی گفت " تقریبا در هرجای ایران که سفر کنید آثار مخلصانه این مرد قابل مشاهده است"

* رئیس جمهور پس از پایان ده دقیقه صحبت خود از پشت تریبون پایین آمد و به سمت درب خروجی رفت در این حین باهنر نایب رئیس مجلس به رسم میزبانی به نزد وی رفت و خواست مانع شود که بعد از گفتگوی کوتاهی بین آنان رئیس جمهور از درب صحن مجلس خارج شد.

* قنبری نماینده ایلام تندترین انتقاد را به شیخ الاسلامی و برنامه وی داشت. وی تاکید کرد شیخ الاسلام برنامه ای برای اشتغال ندارد اما در برنامه خود از آن سخن گفته است این درحالی است که او در کمیسیون اجتماعی حضور یافته و تاکید کرده وزارت کار متولی اشتغال نیست . قنبری تاکید داشت اگر اشتغال وظیفه وزارت کار نیست چرا شیخ الاسلام در برنامه های خود به آن اشاره کرده است. قبنری در جای دیگری از نطق خود به تناقضات برنامه و عمل شیخ الاسلام اشاره کرد و خطاب به نمایندگان گفت به کسی رای ندهیم که برنامه اش را اجرا نمی کند شاید هم خودش از برنامه نوشته شده خبر نداشته باشد!

* قنبری برای اثبات گفته های خود از اتاق فرمان خواست تا بخشی از سخنان شیخ الاسلامی را که قبلا در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده است پخش کند. نکته جالب این بود که وقتی سخنان ضبط شده شیخ الاسلام از بلندگوای صحن پخش می شد به محض اینکه جمله مورد نظر قنبری از زبان شیخ الاسلامی شنیده شد، قنبری چندبار از اتاق فرمان درخواست کرد که پخش صدا را قطع کنند، گویی جملات بعدی شیخ الاسلامی در جلسه فوق چندان به نفع سخنان قنبری نبود!

* ساعتی بعد از اظهارات قنبری، حسن ونایی نماینده ملایر وی را متهم به دروغ گویی کرد و از وی خواست تا روزه خود را افطار کند. قنبری هم در پاسخ به ونایی تاکید کرد که سخنان وی مستند است و بهتراست ونایی از وی عذرخواهی کرده تا روزه  اش قبول باشد!

* تذکرات بیشماری نصیب نمایندگانی شد که در صندلی های خود مستقر نبودند. سبحانی نیا به یکی از نمایندگان گفت "ما چه کسی را ببینیم که شما سر جایت بنشینی". هنگام شمارش رای نیز لاریجانی به کرات از نمایندگان خواست تا در صندلی های خود بنشینند وقتی این تذکرات اثر نداشت رئیس مجلس از کارکنان بخش صحن مجلس خواست برای جلوگیری از خروج نمایندگان درب را ببندند.

* مهدی غضنفری وزیر پیشنهادی " صنعت، معدن و تجارت " هیچ مخالفی نداشت ، طبق آیئن نامه مجلس شورای اسلامی وقتی وزیری مخالف نداشته باشد موافق نیز اجازه صحبت ندارد . بنابراین غضنفری با خیالی آسوده و تقریبا مطمئن به کسب آرای مثبت از مجلس پشت تریبون قرار گرفت و از برنامه ارائه شده خود دفاع کرد.

* مطهری در کنار علی اکبر اولیا مخالف رستم قاسمی وزیر پیشنهادی نفت بود که تاکیدش این بود یک نظامی نباید وارد سیاست شود زیرا این به صلاح کشور نیست. خبرنگار مهر پیش از اینکه مطهری مخالفت خود را بیان کند کسب اطلاع کرد که از وی خواسته شده تا از بیان مخالفت انصراف دهد اما او زیر بار این درخواست نرفته است. حتی به وی گفته شده که لاریجانی قصد موافقت دارد. درنهایت مطهری به برنامه خود عمل کرد و نظر مخالفش با قاسمی برای تصدی وزارت نفت را بیان کرد.

* رستم قاسمی وزیر پیشنهادی نفت پس از دفاع خود به نزد مطهری رفت و با وی روبوسی  کرد.

* اولیاء نماینده یزد و صدوق و عضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز دیگر مخالف تصدی وزارت نفت توسط قاسمی بود که با اینکه پشت تریبون قرار گرفت اما مخالفت چندانی نکرد و از همکاران خود خواست تا جو مجلس را به گونه ای نکنند که فضا برای مخالفت سنگین باشد .

* احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس بعد از صحبت اولیا که به عنوان مخالف وقت گرفته بود و اتفاقا از بخشی از وقت خود نیز استفاده کرده بود،  قصد داشت به عنوان موافق دوم سخن بگوید اما لاریجانی معتقد بود اولیا در مخالفت سخن نگفته و چون چنین شده طبق آیئن نامه موافق اجازه سخن ندارد. توکلی که به روال گذشته نطقش را هم آماده کرده بود و این اقدام لاریجانی را خلاف آئین نامه می دانست به شدت از این تصمیم هیئت رئیسه عصبانی شد و برای جبران اقدام لاریجانی متن کامل نطق خود را در اختیار رسانه ها قرار داد. توکلی که مصر به بیان نظراتش بود حتی به جایگاه هیئت رئیسه مجلس هم رفت اما با نظر وی موافقت نشد و توکلی ناچارا نطق خود را به خبرنگاران رساند تا در رسانه ها به چاپ برسد. او حتی بالای نطق خود نوشته بود ( چون نوبت به وی نرسیده خوانده نشده).

* توکلی در نوشته خود آورده بود " دفاع از وزارت آقای قاسمی برای نشان دادن اهلیت وی جهت تصدی این مسئولیت و به دوش گرفتن تعهدات دولت در حوزه نفت است."

* صمد فدایی نماینده سنقر و کلیایی در مخالفت با عباسی وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان صحبت کرد او در نطق خود با صدای بلند و کمی هم با حالت عصبی گفت" اصلا آیا در زندگیتان ورزش کرده اید ؟ در چه رشته ای ؟"

* جلسه نوبت صبح مجلس ساعت 13 با اعلام تنفس یک ساعته به اتمام رسید و مجداد ساعت 14.15 جلسه نوبت عصر آغاز شد.

* محمدقسیم عثمانی نماینده بوکان در مخالفت با عباسی سخن گفت او در لفافه از تبانی نمایندگان استان های شمالی با عباسی حرف زد که این سخنان باعث شد نمایندگان استانهای شمالی درخواست تذکر کنند و نسبت به اظهارات وی واکنش نشان دهند اما لاریجانی مانع بیان تذکر آنان شد و تاکید کرد که عثمانی با عباسی و وزارت وی مخالفت کرده و چیزی نگفته که قرار باشد آنها تذکر دهند.

* عثمانی در سخنان خود یادآور شد ظهر امروز در راهروهای مجلس صحبت از فدراسیون ها و ریاست آنها بین نمایندگان مطرح بوده و از هم اکنون بحث مافیای ورزش راه افتاده است.

* اسدالله عباسی نماینده رودسر که در دفاع از برنامه و صلاحیت عباسی وزیر پیشنهادی وزرش و امور جوانان سخن می گفت بر حفظ تقوا تاکید کرد و این سخن خود را با آیه ای از قرآن همراه کرد که البته اشتباه وی در قرائت این آیه تذکر نمایندگان را به دنبال داشت.

* عباسی وزیر پیشنهادی ورزش و امور جوانان در آغاز سخن وقتی پشت تریبون قرار گرفت گفت" من چون نماینده مجلس بوده ام با نمک مخالفت آشنا هستم" عباسی مدعی شد حدود 100 نماینده قصد داشته اند تا از وی دفاع کنند. او از حداد عادل، کوهکن و ناطق نوری به عنوان نمایندگانی نام برد که قصد دفاع از برنامه ها و صلاحیت وی را داشته اند.

* عباسی در پایان سخنان خود چند بیت شعر خواند که لاریجانی به وی گفت " بلکه این اشعار افاغه کند"

*  اتفاقی که درباره قاسمی و مطهری افتاد و این دو یکدیگر را در آغوش گرفته و بوسیدند درخصوص عثمانی و عباسی هم تکرار شد و این دو نیز یکدیگر را بوسیدند.

* لاریجانی در هنگام اخذ رای از نمایندگان که از طریق گرداندن صندوق ها انجام شد از مفتح عضو هیئت رئیسه کمیسیون آئین نامه مجلس شورای اسلامی خواست هرچه زودتر آئین نامه داخلی مجلس اصلاح شده و شیوه رای گیری در هنگام رای اعتماد به وزیران از طریق سیستم های جدید الکترونیکی که در اختیار نمایندگان قرار داده شده است باشد.

* رادیو مجلس به هنگام شمارش آرا باز بود و در همین حین صدای یکی از نمایندگان که در حال شوخی و مطایبه با لاریجانی بود از رادیو سراسری پخش شد. نماینده مذکور با خنده به لاریجانی گفت که آقای رئیس امروز در برخورد با برادر همسرتان سنگ تمام گذاشتید و خوب با او برخورد کردید. اشاره این نماینده مطایبه گر به سخنان لاریجانی در دفاع از قاسمی بود که در حقیقت پاسخ کوبنده ای به سخنان علی مطهری برادر همسر علی لاریجانی به عنوان نماینده مخالف وزارت قاسمی بود.

* سرانجام لاریجانی نتیجه رای مجلس به 4 وزیر پیشنهادی را قرائت کرد و مجلس در پایان روز کاری سخت خود هر 4 وزیر معرفی شده رای اعتماد داد و پرونده بررسی 4 وزیر معرفی شده را بست.

* پس از قرائت رای عباسی وزیر پیشنهادی وزرش و امور جوانان جمعی از ورزشکاران که در قسمت تماشاچیان حضور داشتند یکصدا صلوات فرستادند.

لاریجانی در پایان جلسه امروز جلسه بعدی مجلس را یکشنبه 23 مردادماه اعلام کرد.

* مجلس شورای اسلامی هفته آینده به دلیل سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه تعطیل است.


تاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.