575901-523654.jpg

عصر ایران، پردیس مقصودی نژاد - قبل از جنگ دوم جهانی تبلیغات سیاسی ورزش بوسیله هیتلر به صورت یک امر عادی درآمده بود. شالوده ورزش آلمان نازی بر پایه نظرات نژاد پرستانه هیتلر در کتاب " نبرد من " برنامه ریزی شده بود و تمام مسابقات وسیله ای شده بود تا " برتری نژاد ژرمن " به نمایش درآید! در سال 1936 در مسابقات المپیک برلن با تبلیغات وسیع هیتلر وانمود می شد که عظمت بازیهای برلن مدیون کوشش نازیهاست.

در بازیهای المپیک برلن، جسی اونس سیاه پوست امریکایی بر رقیبان آلمانی خود در مسابقه دو پیروز شد. برگزار کنندگان بازیها قبل از مسابقه با وعده و وعید و سپس با تهدید و ارعاب سعی کردند تا وی را وادار به تبانی و قبول شکست تقلبی در مقابل دوندگان آلمانی بکنند. و این زمانی بود که هیتلر می خواست شاهد مسابقه باشد و جوایز را به برندگان بدهد. برخلاف انتظار هیتلر که سیاه پوستان را از نژاد پست می دانست، جسی اونس دوندگان آلمانی را شکست داد و چهار مدال طلا به او تعلق گرفت. رهبر نژاد پرست آلمان نازی این واقعه را نتوانست تحمل کند و با خشم فراوان استادیوم را ترک کرد.
 
جسی اوونس در سال 1913 به دنيا آمد و در سال 1980 دنياي خاك را ترك كرد. مرد سياهپوستي كه دنيا را عليه تبعيض‌نژادي تكان داد در المپيك 1936 برلين چهار مدال طلا دريافت كرد و به تاريخ پيوست. جسي نوه يك برده بود! او در پرش طول و دوهاي سرعت المپيك يعني 100، 200 و 100×4 متر قهرمان شد. در فينال 100 متر او با يك متر اختلاف دو حريف اروپايي و سه حريف آمريكايي را پشت‌سر گذاشت و قهرمان شد.
 
جسی به سختي توانست جواز حضور در فينال پرش طول را كسب كند ولي در آن مرحله با راهنمايي‌هاي لوتز لمانگ حريف آلماني‌اش به راحتي قهرمان شد. او در همه پرش‌هايش خطا مي‌كرد اما ناگهان لوتز لمانگ آلماني درحالي كه هيتلر، پيشواي آلمان يا به عبارتي رايش سوم در ورزشگاه حاضر بود به جسي گفت: دوست من، استارت پرش را كمي عقب‌تر ببر. با اين راهنمايي ساده بود كه جسي اوونس پريد و با پرشي بالاتر از هشت متر قهرمان المپيك شد.
 
او در شرايطي از لوتز لمانگ راهنمايي گرفت كه هيتلر درصدد تبديل دنيا به آلمان متحد بود و آلمان را ن‍ژاد برتر مي‌دانست و وقتي جسي سياهپوست با راهنمايي يك سفيد موبور توانست آلمان را شكست دهد، هيتلر به خشم ورزشگاه را ترك كرد. روز بعد او توانست به همان راحتي و با چهار متر اختلاف طلاي 200 متر را به گردن بياويزد. او در ظرف سه روز، سه مدال طلا گرفت. چهار روز بعد او در تركيب تيم امدادي 100×4 متر ايالات متحده شركت كرد. آنها ركوردي را به جاي گذاشتند كه 20 سال در المپيك‌ها بدون تغيیر باقي ماند.
 
از بخت بد جسي اوونس، دو دوره بعد بازي‌هاي المپيك به دليل برگزاري جنگ جهاني دوم برگزار نشد تا او ديگر فرصتي براي افزايش چهار طلايش به دست نياورد. لوتز لمانگ هم در جريان جنگ جهاني دوم كشته شد.

برای خواندن سایر خبرهای ورزشی کلیک کنیدتاريخ : | | نویسنده : uploadv |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.